Co s penězi na bankovních účtech? I Češi dnes volí chytré uložení do zlata. Pořád však neumíme racionálně uvažovat při výběru obchodníka se zlatem. Jak na to?
Nakoupit investiční zlato není nijak složité. Každý, kdo pochopil, že peníze na bankovním účtu jen tak ležet nemůžou, protože nám z nich ukrajuje inflace, investuje. Za nejlepší formu investování se dnes jednoznačně považuje zlato. Cena zlata sice roste a stává se dražším pro investování, přesto odborníci shodně říkají, že je nejlepším prostředkem, jak ochránit majetek před inflací. Též mu předpovídají další nárůst ceny. Levnější zlato bychom již čekat neměli.
Jak nakoupit zlato nejlevněji?
Cenu zlata ovlivňuje především již zmíněná cena zlata na komoditní burze. Ta klesá a stoupá, ne však zásadně. Přesto se při větších nákupech může oplatit čekat na pokles a nakoupit, když je zlato levnější. Ale cenu ovlivňuje i výběr značky slitku a jeho velikost (menší může být dražším). Nakonec pak významně hne s cenou samotný obchodník s investičním zlatem. Tady se bavíme o rozdílu až 10 % mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem. Takže výběr obchodníka nesmíme podcenit.
Prestižní je levnější
Pozor na zažitý názor, podle kterého jsou prestižní obchodníci se zlatem na lukrativních adresách dražší. To u nákupu zlata neplatí. Právě naopak. Oplatí se srovnávat cenu zlata a vybírat si obchodníky s delším působením na trhu. Ti si mohou dovolit nižší marže, a jsou tudíž levnější. Existují racionální důvody, aby byla cena zlata u některých obchodníků dražší až o 10 %? Pavel Trtík, odborník na investiční zlato, si to nemyslí. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje. On sám provozuje několik prodejen s investičním zlatem na prestižních adresách, přesto drží jedny z nejnižších cen na trhu.
Levně nakoupíte investiční zlato i v e-shopu
Nenapadlo by vás investiční zlato nakupovat online? A proč ne? Je to bezpečné a s výbornými cenami. Pavel Trtík vedle kamenných prodejen v pražském Obecním domě, v původní budově Státní banky ve Vsetíně, v Brně v Dorn Office Centru a na Slovensku v Bratislavě (Dunajská 68), provozuje i e-shop Zlate-mince.cz. Právě on naučil Čechy nakupovat investiční zlato přes internet. Škoda jen, že se u nás nedá koupit české. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.