Akvárium – malý ekosystém v bytě

Skrze něj připluje do pokoje svět přírody, tajemný, vábivý, uklidňující…při pohledu na pestrobarevné rybky, které klidně proplouvají ozářenou vodou mezi jemně se vlnícími rostlinkami, zapomenete alespoň na chvilku na všední starosti a shon. Zkuste večer na chvíli vypnout.

Zhasněte všechna světla, rozsviťte akvárium a pusťte si z přehrávače šumění moře. Posaďte se do měkoučkého křesla, ponořte se do hlubin oceánu, kterým tento malý ekosystém je a pozorujte harmonický a zajímavý vodní svět. Dívejte se, jak se průzračnou vodou prohání hejna pestrobarevných rybek, proplouvají mezi kameny, proplétají se vlnící se trávou. Tento uklidňující obraz doprovází šumění oceánu…

…a vy upadáte do příjemného a slastného odpočinku.

aquarium-963616_960_720

Každé dobře umístěné a udržované akvárium je úchvatnou dekorací nejen vašeho bytu, ale i kanceláře nebo vstupních prostor velkých hal, kde je někdy bráno jako dominanta celého prostoru. Přitahuje pohledy všech a navozuje uklidňující atmosféru. Okrasné a dobře udržované akvárium ve veřejných prostorách upoutává pozornost dětí i rodičů. Místa u stolů v jejich blízkosti bývají vždy obsazená a často mívají své stálé návštěvníky.

Jak začít

Velký dojem dělají akvária zabudovaná do stěny. Je totiž skryto veškeré technické vybavení, které je nutno k provozu. Často nebývá vidět ani úroveň hladiny. Takže opravdu vypadá jako okno do podvodního světa.

Při výběru nádrže je nutno si uvědomit nosnost nábytku, podlahy a někdy, jedná – li se o akvária ve vstupních halách, i statiku stavby. Tady obecně platí, že nádrž je lepší větší – větší vodní ekosystém se lépe udržuje v čistotě.

Bylo by dobré od počátku zapojit i děti, rodina tak získá společného koníčka, ale i důležitý výchovný prvek. Učíme děti rozvíjet cit pro rovnováhu, trpělivost, pěstujeme v nich schopnost jednat s lidmi různých generací.

fish-1088780_960_720

Typy akvárií

Klasické akvárium je sladkovodní.

V současné době ale začínají získávat oblibu akvária mořská. Jejich zakládání je ovšem finančně nákladnější a časově náročnější. Musíme si nejprve „vypěstovat“ napodobeninu korálového útesu, do kterého potom můžeme umístit mořské živočichy. Pořízení a údržba takového akvária je nemalá finanční investice.

Je teda na zvážení a finančních možnostech každého z nás, jaký typ akvária si pořídí.