Jak na správné měření rychlosti internetu?

V posledním roce, kdy jsme zůstali uvěznění doma, pracovali a studovali z domova, se ukázalo, že rychlé a stabilní internetové připojení je pro život opravdu důležité. Jak rychlý internet máte doma vy? Máte tušení, jak rychlost správně ověřit?

Rychlost internetu máte patrně uvedenou ve smlouvě s poskytovatelem internetového připojení. Častokrát se ale údaj, který naměříte, liší. Někdy významně, a kolikrát to není vina poskytovatele.

Jak probíhá měření rychlosti internetu?

Pro měření rychlosti internetu existuje řada webových stránek. Na takové stránce jen stisknete tlačítko pro spuštění měření a pak počkáte. Webová stránka měří, jak dlouho trvá, než si stáhnete obsah z webového serveru, a jak dlouho ho nahráváte. Podle toho následně vypočítá vaši rychlost připojení.

Aby však měření proběhlo správně, měli byste splnit několik kritérií:

  • Je třeba být připojený přes kabel, nikoliv tedy bezdrátově přes Wi-Fi.
  • K internetu by doma neměla být připojena žádná další zařízení, tedy ani mobilní telefon nebo chytrá televize.
  • Počítač, na němž provádíte měření, by měl mít aktuální operační systém.
  • Na počítači, na němž se měří, by měly být vypnuty veškeré další aplikace, nechte zapnutou jen jednu záložku v prohlížeči s měřením.

Jestliže dodržíte tyto zásady, lze měření považovat za dobře provedené.

Máte doma pomalý internet?

Vše výše uvedené jste dodrželi, přesto rychlost neodpovídá tomu, co máte ve smlouvě? Můžete zkusit kontaktovat svého současného poskytovatele internetu, pomůže vám najít důvod. A jestliže ne, nikdy není pozdě poskytovatele změnit. Jděte tam, kde vám nabídnou DSL rychlost za dobrou cenu. Kvalitní internetové připojení bude do budoucna ještě důležitější. Vždyť v domácnosti se nám k internetu připojuje čím dál větší množství zařízení. A rychlost je klíčová, aby všechny aplikace běžely stabilně a nemuseli jste na ně čekat.