Samostmívací svařovací kukly jsou pro svářeče doslova požehnáním. Práce postupuje mnohem rychleji, když nemusíte neustále stahovat a vytahovat sklo pokaždé, když přestanete nebo začnete svářet. Jak ale tahle technologie funguje?
Jednoduše řečeno jsou na kukle senzory, které dokáží zachytit spuštění svářečky. V tom momentě se sklíčko automaticky zatmaví, a to tak rychle, že si toho ani nestihnete všimnout. Vše se děje během okamžiku.
Co najdete ve samostmívací kukle?
Samostmívací svařovací kukly obvykle obsahují:
- UV/IR filtr – chrání svářeče před infračerveným (IR) a ultrafialovým (UV) zářením, ať už je sklo zatmavené, nebo ne. Jedná se vlastně o tenkou skleněnou vrstvu a několik kovových vrstev.
- polarizační filtr – typicky bývají tři, chrání svářeče před světlem svářecího oblouku.
- tekuté krystaly – mezi třemi polarizačními filtry se nachází dva články z tekutých krystalů, které po stimulaci elektřinou ohýbají světlo.
- obloukové senzory a světlené senzory – právě ty detekují intenzitu světla a ztmavují sklo.
Než začnete svařovat, kuklu zapnete a pak už se o nic nestaráte.
Podle čeho si samostmívací kuklu vybrat?
Při výběru se zaměřte na následující faktory:
- zorná oblast – čím větší, tím lepší.
- ovládací prvky – bývají vně či uvnitř přilby, umožňují nastavit citlivost na světlo a další funkce. Praktičtější je ovládání uvnitř, tam je totiž chráněno před horkem. Možnost nastavení citlivosti je důležitá, každým očím vyhovuje jiná úroveň ztmavení.
- citlivost na světlo – jestliže světelné senzory nedokážou vhodně určit úroveň světla a nastavit ztmavení, kukla je vám k ničemu.
- reakční doba – čím rychleji se samostmívací oblast přizpůsobí, tím lépe.
- zdroj energie – kukly s nevyměnitelnými bateriemi mají omezenou životnost, ty, kde baterie můžete vyměnit, jsou tedy lepší.
- hmotnost a pohodlí – ideální je, když si helmu zkusíte dát na hlavu, abyste viděli, jak vám sedí. Nesmí padat ani být příliš těžká.
Podívejte se například na svět svářeček, kde mají svařovací kukly za dobré ceny. Kromě toho prodávají i samotné svářečky, wolframové elektrody a vše, co může kutil, ale i firma zabývající se svářením potřebovat.